sobota, 7 maja 2011

Majówka z "Filmem"

Piąty w tym roku numer magazynu "Film" już do kupienia. W nim, między innymi, trzy recenzje mojego autorstwa...


Krzyk 4 (4/6)

Horror kpi z horroru. Będąc swoistą parodią z mocno zaakcentowanym elementem satyry skierowanej w społeczeństwo audiowizualne, pierwszy „Krzyk”, zrealizowany przed piętnastoma laty, stał się pewnym etapem w rozwoju gatunku. (...) nowa odsłona kultowej serii zręcznie kontynuuje krwawą tradycję.

Film, nr 5/2011, strona 81

Szczęśliwy poeta (4/6)
Perypetie przyjmującego rzeczywistość ze stoickim spokojem sprzedawcy wegetariańskich (i wegańskich) kanapek wolne są od fajerwerków, „Szczęśliwy poeta” dryfuje po ekranie. I przy okazji mówi co nieco o swoistym paradoksie bycia outsiderem, któremu także trzeba przyprawić gębę, choćby miała to być jedynie koszulka z wymownym nadrukiem. Czyżby przed potrzebami klasyfikacji, systematyzacji i identyfikacji nie dało się uciec? Gordon słusznie wzbrania się przed udzieleniem jednoznacznej odpowiedzi, nie popadając w pretensjonalne rozważania.

Film, nr 5/2011, strona 80

Inside Job (5/6)

Charles Ferguson, przedsiębiorca, filmowiec i politolog, dekonstruuje gospodarczy kryzys sprzed kilku lat, obarczając za niego winą krawaciarzy z Nowego Jorku. Ferguson zakłada prokuratorską togę i z zacięciem wygłasza mowę kładącą na łopatki amerykańską finansjerę, nie posuwając się jednak do populistycznych zabiegów Michaela Moore'a. Scenariusz opiera na całkowicie subiektywnym, wiarygodnym materiale źródłowym, dostarcza informacji, z którymi nie sposób polemizować, „Inside Job” to dogłębne śledztwo dziennikarskie.

Film, nr 5/2011, strona 84


2 komentarze:

  1. Film to czy Sukces? :)
    W kiosku przejrzałem, numer wyjątkowo nieinteresujący (nie żeby Film był wielce interesujący ostatnio, bo nie). Eeee...

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiem, "Sukcesu" nie miałem w ręce od lat :]

    OdpowiedzUsuń

Archiwum bloga